Rok 2011

Niedziela, 18 grudnia 2011

Z przykrością informujemy, że w tym roku w Uroczystość Narodzenia Pańskiego tj. 25 grudnia Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim nie zostanie odprawiona, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach.
Najbliższa Msza Święta odbędzie się w I niedzielę miesiąca, czyli 1 stycznia 2012 roku o zwykłej porze. Serdecznie zapraszamy.


XVI Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego, 2 października 2011

Nastała jesień - czas żniw. W wielu duszach swoich dzieci Kościół nie może zebrać żniwa, którego powinien oczekiwać. Jako ochrzczeni, bierzmowani i pielęgnowani poprzez świętą Eucharystię powinni oni być przepełnieni całą pełnią Boga (Lectio), tymczasem pozostają bezowocni. W intencji tych wszystkich swoich dzieci modli się Matka nasza Kościół, a wraz nią modlimy się także my słowami Introitu i Kolekty: Prosimy Cię, Panie, niech Twoja łaska zawsze nas uprzedza i towarzyszy nam, ponieważ tylko ona uzdalnia nas do pełnienia dobrych uczynków i rozwija w nas życie wieczne (Lectio). Pan odbudował Syjon - swój Kościół. Jego łaska czyni cuda (Alleluja), a poprzez sakramenty: chrzest, Eucharystię i spowiedź, przypomina to, co Chrystus uczynił choremu z dzisiejszej Ewangelii. Wychodzimy więc pełni nadziei naprzeciw Chrystusowi (Offertorium), który przez udział w Świętej Ofierze włącza nas w zasługi swojej śmierci krzyżowej, a poprzez sakramentalną Komunię daje nam siłę do tego, by przynosić dobre i święte owoce od naszej młodości aż po sędziwe lata (Communio).


Sobota, 17 września 2011

Nasz ceremoniarz Piotr wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Dzisiaj rozpoczyna pierwszy rok formacji dla kandydatów do stanu duchownego. Wspierajmy go naszymi modlitwami na drodze powołania do kapłaństwa.


Czwartek, 15 września 2011

W dniu dzisiejszym nadeszła z Kurii diecezjalnej w Tarnowie odpowiedź na złożone przez nas pisma z prośbą o zwiększenie częstotliwości celebracji mszy świętych w klasycznym rycie rzymskim. Ksiądz Biskup odpowiedział negatywnie na nasze prośby. W uzasadnieniu czytamy: Powodem tej decyzji jest dobro duchowe uczestniczących w nabożeństwach w formie nadzwyczajnej. Należą Państwo do różnych parafii, dlatego ważne jest, aby nie utracić kontaktu z macierzystymi wspólnotami parafialnymi, w których zapewniona jest pełna opieka duszpasterska. Tej nie są w stanie zapewnić kapłani podejmujący posługę duszpasterską wobec Waszej grupy.
Wobec powyższej decyzji pozostaje nam nadal czekać na odpowiedź z Rzymu z nadzieją, że przyniesie ona dla nas pozytywną zmianę. Pozostaje jednak retoryczne pytanie: Dlaczego kapłani sprawujący opiekę duszpasterską nad podobnymi grupami (studenci, głuchoniemi, itp.) są w stanie zapewnić im pełną opiekę duszpasterską, zaś nasi kapłani nie?


XIII Niedziela po Zesłaniu Ducha Świętego, 11 września 2011

Jako ludzie ochrzczeni zostaliśmy związani "Przymierzem Pana", który nabył nas swoją krwią. Niestety często zawieramy przymierze ze światem i jego zmysłowością, okazując swoją niewierność wobec Boga. Dlatego też wołamy o pomoc dla nas samych i dla wszystkich członków Kościoła (Introitus). Ze zdumieniem słyszymy, że nasze wołania wznoszą się ponad stare przymierze (Epistola). Przez chrzest zostaliśmy oczyszczeni z trądu, którym jest grzech (Evangelium). Podczas Mszy świętej składajmy nasze dziękczynienie za dar chrztu świętego, zaś przyjmując Komunię świętą dziękujmy za uzdrawiające Ciało i Krew naszego Pana (Communion).


Piątek, 26 sierpnia 2011

Zakupiliśmy nowy ornat skrzypcowy typu francuskiego, barwy zielonej. W skład nabytego zestawu wchodzi również stuła, manipularz, welon kielichowy i bursa na korporał. Ponadto ornat stanowi komplet z zakupioną przez nas kiedyś zieloną kapą. Nowy nabytek został w całości sfinansowany z ofiar składanych na tacę podczas mszy świętych. Wszystkim ofiarodawcom składamy serdeczne Bóg zapłać. Ornat będzie można zobaczyć podczas najbliższej celebry mszy świętej (4 września), wtedy także zostanie poświęcony i przeznaczony na wyłączny użytek liturgiczny.


Środa, 24 sierpnia 2011

Środowisko Wiernych Diecezji Łacińskiej w Koszalinie zaprasza w niedzielę 11 września 2011 roku na III Pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie z okazji czwartej rocznicy obowiązywania motu proprio Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI.
Program pielgrzymki przedstawia się następująco (11 września):
15.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego w kaplicy św. Faustyny Kowalskiej, ul. Piłsudskiego 92 w Koszalinie
15.15 - Różaniec (w języku łacińskim) w drodze do Sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej
15.45 - wejście do Sanktuarium
16.00 - Msza święta dziękczynna (sprawowana według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego), którą odprawi o. Krzysztof Szachta OFMConv.
Program pielgrzymki jest także dostępny na stronie internetowej Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce.


Sobota, 19 sierpnia 2011

Zakupiliśmy używaną kapę rzymską barwy czerwonej. Do tej pory nie posiadaliśmy kapy w tym kolorze liturgicznym. Będziemy jej używać przede wszystkim podczas Aspersji w niedzielę Zesłania Ducha Świętego oraz podczas procesji z palmami w Niedzielę Palmową. Koszt zakupu kapy został pokryty ze składek zbieranych podczas Mszy świętych.


Wtorek, 26 lipca 2011

Opracowaliśmy nową szatę graficzną naszej strony internetowej. Jednocześnie zmienia się też jej przeznaczenie: od teraz będzie to przede wszystkim strona informacyjna tarnowskiego środowiska tradycji łacińskiej. Wcześniej jej głównym zadaniem było zgromadzenie grupy wiernych oraz propagowanie w internecie idei mszy zwanej trydencką. W związku z tą zmianą likwidacji uległa Lista Przyjaciół Tradycji, nasze własne forum oraz część materiałów, które można znaleźć na innych stronach w sieci. Sugestie, uwagi i propozycje można teraz kierować albo bezpośrednio na adres teigitur.tarnow@gmail.com, albo poddając je pod dyskusję na naszej stronie na Facebooku. Mamy nadzieję, że odnowiona strona Te igitur, clementissime Pater będzie bardziej czytelna i funkcjonalna.


Piątek, 15 lipca 2011

Z racji braku jakiejkolwiek odpowiedzi na prośby (list z dnia 21 lutego oraz jego ponowienie z dnia 26 maja) skierowane do biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca w sprawie cotygodniowej celebracji Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim jeden z wiernych zwrócił się listownie o radę i pomoc do Papieskiej Komisji Ecclesia Dei. W liście przedstawiono Komisji obecną sytuację oraz wspomniano o wszystkich prośbach kierowanych do Ordynariusza. Podano także problemy stawiane ze strony przeciwnej (wyobcowanie wiernych ze swoich parafii, brak księży mogących celebrować co tydzień) w nadziei, że Komisja Papieska znajdzie sposób na ich rozwiązanie. List został zredagowany w języku polskim, a następnie przetłumaczony na język włoski dzięki uprzejmości Pani doktorantki filologii włoskiej oraz wysłano priorytetem w miniony poniedziałek (11 lipca).


Środa, 29 czerwca 2011
Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Istotę tego święta można wyrazić słowami z antyfony nieszporów przepisanej na dzień dzisiejszy: "Dziś wstąpił Szymon Piotr na drzewo krzyża, alleluja! Dziś ten, który ma klucze Królestwa Niebieskiego przybył tryumfalnie do Chrystusa! Dziś Apostoł Paweł - Światło Narodów - skłonił swoją głowę dla Imienia Chrystusa i otrzymał koronę męczeństwa, alleluja!".
Święto obu Apostołów jest obchodzone w tym samym dniu, ponieważ obaj, po tym jak swoją obecnością i nauczaniem uświęcili Rzym, tam również zakończyli swoją działalność Apostolską śmiercią męczeńską: Piotr został ukrzyżowany głową w dół, zaś Paweł został ścięty mieczem. Już w najstarszym rzymskim kalendarzu liturgicznym z roku 354 pojawia się dzień 29 czerwca jako święto Apostołów Piotra i Pawła.


Wtorek, 28 czerwca 2011

Zakupiliśmy nowy krzyż ołtarzowy. Krzyż wykonany jest z mosiądzu oksydowanego, ma 63 cm wysokości i 27 cm rozpiętości ramion. Nowy krzyż zajmie w kościele honorowe miejsce nad tabernakulum zastępując stary i podniszczony krzyż używany dotychczas (renowacja tego krzyża nie byłaby opłacalna). Krzyż zostanie poświęcony jutro przed mszą świętą, po czym zostanie ustawiony na swoim miejscu. Koszt zakupu krzyża został w całości pokryty z ofiar zebranych podczas mszy świętych w ostatnim kwartale bieżącego roku.


Poniedziałek, 27 czerwca 2011

Przypominamy, że 29 czerwca, w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, msza święta w klasycznym rycie rzymskim zostanie odprawiona o godzinie 19:30. Serdecznie zapraszamy.

W okresie wakacyjnym msze święte niedzielne pozostają bez zmian, to jest w każdą I i III niedzielę miesiąca o godzinie 10:00.


Niedziela Zesłania Ducha Świętego, 12 czerwca 2011

Veni, Sancte Spiritus,
Et emitte caelitus
Lucis tuae radium.

Veni, pater pauperum;
Veni, dator munerum;
Veni, lumen cordium.

Consolator optime,
Dulcis hospes animae.
Dulce refrigerium.

In labore requies,
In aestu temperies,
In fletu solatium.

O lux, beatissima,
Reple cordis intima
Tuorum fidelium.

Sine tuo numine
Nihil est in homine,
Nihil est innoxium.

Lava quod est sordidum,
Riga quod est aridum,
Sana quod est saucium.

Flecte quod est rigidum,
Fove quod est frigidum,
Rege quod est devium.

Da tuis fidelibus,
In te confidentibus,
Sacrum septenarium.

Da virtutis meritum,
Da salutis exitum,
Da perenne gaudium.
Amen. Alleluja.

(Sekwencja na dzień Zesłania Ducha Świętego)


Sobota, 4 czerwca 2011

W imieniu księży celebransów oraz wszystkich wiernych, uczestniczących w kościele św. Józefa w mszach świętych w klasycznym rycie rzymskim, składam serdeczne podziękowania jednej z rodzin, która w minionym tygodniu w całości sfinansowała i zrealizowała odnowienie ścian w prezbiterium naszego kościoła. Ta trudna i niebezpieczna praca na wysokościach objęła:
- przygotowanie ścian do malowania (wypełnienie ubytków),
- pokrycie ścian dwiema warstwami farby.
Dziękujemy za poświecony czas oraz trud i fundusze włożone w wykonanie tego dzieła. Niech Bóg wynagrodzi wszystko obfitością łask.


Piątek, 27 maja 2011

W ostatnim czasie drewniane drzwiczki od tabernakulum w naszym kościele przeszły gruntowną renowację. Ich odnowienie było możliwe dzięki uprzejmości i pracy zaprzyjaźnionych z nami osób, którym w imieniu nas wszystkich chciałbym serdecznie podziękować. Renowacja drzwiczek została przeprowadzona w Krakowie w jednej z pracowni zajmujących się konserwacją zabytków na Wawelu i objęła:
- wykonanie i przymocowanie brakujących promieni do emblematu na drzwiczkach,
- pozłocenie całego emblematu,
- politurowanie drewna po zewnętrznej stronie drzwiczek,
- wykonanie nowego obicia z tkaniny po wewnętrznej stronie drzwiczek.
Koszt renowacji drzwiczek został specjalnie dla nas zredukowany do minimalnych kosztów materiałowych (głównie złocenie), dzięki czemu ich odnowienie było trzykrotnie tańsze niż oferowały to inne pracownie renowacyjne. Aktualnie koszty te zostały w całości pokryte z naszych składek zebranych podczas mszy świętych, jednak docelowo mają być one równomiernie podzielone pomiędzy wszystkie grupy korzystające z tego kościoła (msza trydencka, duszpasterstwo akademickie, duszpasterstwo głuchoniemych, parafia Matki Bożej Fatimskiej).


Czwartek, 26 maja 2011

W dniu dzisiejszym złożyłem w kurii diecezjalnej pismo z ponowieniem naszej prośby o celebracje Mszy świętej w rycie klasycznym w każdą niedzielę i święta. Na poprzednie pismo, złożone dnia 21 lutego 2011, w dalszym ciągu nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Treść złożonego dziś pisma zamieszczam TUTAJ. Miejmy nadzieję, że tym razem nie pozostanie ono bez odpowiedzi.


Sobota, 14 maja 2011

Na stronie Nowego Ruchu Liturgicznego ukazało się dzisiaj tłumaczenie długo oczekiwanej instrukcji wykonawczej do motu proprio Sumorum Pontificum z roku 2007. W instrukcji czytamy między innymi, że celem motu proprio z 2007 roku jest zagwarantowanie i realne zapewnienie używania nadzwyczajnej formy wszystkim tym, którzy tego pragną - w takim rozumieniu, że używanie liturgii rzymskiej obowiązującej w 1962 jest prawem danym dla dobra wiernych, a więc ma być interpretowane w sensie przychylnym dla wiernych, którzy są jego głównymi adresatami (…). W przepisach szczegółowych natomiast czytamy: Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego[5] Biskupi diecezjalni mają czuwać nad zagwarantowaniem dobra wspólnego w dziedzinie liturgii i do czynienia tego w ten sposób, aby wszystko odbywało się godnie, w pokoju i ze spokojem, zawsze w zgodzie z intencją Biskupa Rzymu jasno wyrażoną przez motu proprio Summorum Pontificum[6]. W przypadku sporu lub uzasadnionej wątpliwości w przedmiocie celebracji w formie nadzwyczajnej sąd jest zastrzeżony dla Komisji Papieskiej. Warto jeszcze zwrócić uwagę na punkt odnoszący się do grupy wiernych i ich przynależność parafialną: Grupa wiernych może być określona jako trwale istniejąca ("stabiliter existens") zgodnie z sensem art. 5, par. 1 motu proprio Summorum Pontificum wówczas, gdy składa się z osób należących do określonej parafii, które, nawet już po opublikowaniu motu proprio Summorum Pontificum łączą się z powodu swej czci dla Liturgii w usus antiquior i które proszą, by mogła ona być celebrowana w kościele parafialnym, w oratorium albo kaplicy. Taka grupa może składać się również z osób należących do różnych parafii lub diecezji, które gromadzą się w powyższym celu w konkretnym kościele parafialnym, kaplicy albo oratorium.
Pełny tekst tłumaczenia instrukcji do motu proprio znajduje się na stronie: http://www.nowyruchliturgiczny.pl.
W kontekście nowego rozporządzenia papieskiego, dotyczącego celebracji Mszy świętych w klasycznym rycie rzymskim, będziemy w najbliższym czasie po raz kolejny zwracać się do władz kościelnych naszej diecezji o udzielenie nam pozwolenia na cotygodniowe celebracje Mszy świętej, tym bardziej, że na ostatnią prośbę do tej pory nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi (przypomnijmy, że list złożyliśmy w Kurii 21 lutego 2011 roku).


Poniedziałek, 2 maja 2011

1. Serdecznie dziękujemy jednej z rodzin za przystrojenie wczoraj głównego ołtarza kwiatami.
2. W dalszym ciągu nie otrzymaliśmy z tarnowskiej kurii żadnej odpowiedzi dotyczącej naszego listu i zawartej w nim prośby. W rozmowie telefonicznej ksiądz kanclerz powiedział tylko, że "będzie odpowiedź w najbliższym czasie".
3. Na najbliższe miesiące są wolne intencje mszalne. Intencje można składać po każdej Mszy świętej w zakrystii kościoła.


Wtorek, 26 kwietnia 2011

Wszystkich chłopców zafascynowanych liturgią w tradycyjnym rycie rzymskim zachęcamy do dołączenia do grupy naszych ministrantów. Zaproszenie to skierowane jest zarówno do młodszych kandydatów (szkoła podstawowa, gimnazjum) jak i nieco starszych (szkoła średnia, studia). Chętnych prosimy o zgłaszanie się albo w zakrystii po mszy świętej, albo drogą elektroniczną na adres teigitur.tarnow@gmail.com.
Osoby (obu płci), które chciałyby akompaniować do śpiewu pieśni podczas mszy świętej, prosimy również o zgłaszanie się po mszy w zakrystii lub mailowo. Poszukujemy także osób obdarzonych ładnym głosem, które chciałyby utworzyć naszą własną scholę liturgiczną. Jeśli znajdzie się kilka takich osób, wówczas będziemy starać się o opiekuna dla tejże scholi, który by ją poprowadził i odpowiednio przygotował.
Zachęcamy wszystkich do aktywnego włączenia się w naszą działalność, na miarę własnych sił i talentów. Podejmujmy te różne formy posługi na większą chwałę Bożą i ku lepszemu przeżywaniu każdej mszy świętej przez nas wszystkich.


Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, 24 kwietnia 2011

Zmartwychwstanie Chrystusa wywiera nieustanny wpływ na życie Kościoła. O ile Boże Narodzenie pouczyło nas o uświęceniu natury ludzkiej przez wcielone Słowo Boże, o tyle Zmartwychwstanie uczy nas, że "Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem przywrócił do życia z Chrystusem (…) i razem wskrzesił, i razem posadził na wyżynach niebieskich - w Chrystusie Jezusie" (Ef 2, 4 - 6). Od tej chwili "nasza ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też jako Zbawcy wyczekujemy Pana naszego Jezusa Chrystusa, który przekształci nasze ciało poniżone na podobne do chwalebnego swego ciała" (Flp 3, 20). Chcemy żyć - i Chrystus nam życie daje. Chcemy zwyciężyć siebie - i Chrystus daje nam moc, bo to pragnienie zostało urzeczywistnione. Wszystko zależy od tego, czy zbliżymy się do Zmartwychwstałego, czy przyjmiemy Go z radością.

Hołd Ofierze Wielkanocnej składajcie chrześcijanie.
Jagnię zbawiło owce: Chrystus niewinny pojednał grzeszników z Ojcem:
Śmierć i życie dziwną walkę ze sobą stoczyły:
Umarły życia wódz - rządzi żywy.
Powiedz nam, Maryjo, coś widziała w swej drodze?
Grobowiec Chrystusa żywego i chwałę znów Zmartwychwstałego.
Anielskich też świadków, i całun, i szaty.
Powstał z martwych Chrystus, moja nadzieja:
Poprzedzi was do Galilei.
Wiemy: oto zmartwychwstał Chrystus prawdziwie:
Zwycięski Królu bądź nam miłościwy.
Amen. Alleluja.

(Sekwencja Victimae paschali laudes z liturgii Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego)


II Niedziela Męki Pańskiej, 17 kwietnia 2011

Liturgia dzisiejszej niedzieli składa się z dwóch części, które mają odmienny charakter: z uroczystej procesji z palmami poprzedzonej poświęceniem palm oraz z Ofiary Mszy świętej. W pierwszej części jesteśmy świadkami tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy jako Mesjasza i Króla. Druga część stawia przed naszymi oczyma straszliwe cierpienia Chrystusa, które będziemy rozważać w tym tygodniu.

W galerii można obejrzeć kilka zdjęć z dzisiejszych obrzędów poświecenia palm, po których miała miejsce uroczysta procesja do kościoła.


Sobota, 16 kwietnia 2011

W naszej galerii zamieściliśmy zdjęcia z Niedzieli Laetare. Prezentujemy tam także zdjęcia wszystkich naszych ornatów. Wielu z nich nie mieliśmy jeszcze okazji użyć. Zachęcamy do obejrzenia nowych zdjęć.


Piątek, 15 kwietnia 2011

Zapraszamy na Mszę świętą z obrzędem poświęcenia palm oraz z procesją z palmami w najbliższą niedzielę (17 kwietnia). Rozpoczęcie o godzinie 10:00.
W niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (24 kwietnia) Msza święta w klasycznym rycie rzymskim jak zwykle o godzinie 10:00.


IV Niedziela Wielkiego Postu, 3 kwietnia 2011

Dzisiejsza niedziela jest ostatnią niedzielą w pierwszej części Wielkiego Postu - czasu uznania własnej słabości, wynagradzania Bogu za grzechy i uniżania się przed Jego sprawiedliwym Majestatem. Od następnej niedzieli liturgia Wielkiego Postu skieruje nasz wzrok z grzeszności człowieka na krzyż Zbawiciela, poddając nam pod rozważanie straszliwe katusze, jakie wycierpiał dla nas Chrystus.
Liturgia dzisiejszej niedzieli jest jednak zupełnie inna niż poprzedzających ją niedziel Wielkiego Postu. Wśród smutku i łez spowodowanych grzechem, rozbrzmiewa wezwanie do radości: "Laetare, Jerusalem: et conventum facite, omnes qui diligitus eam: gaudete cum laetitia, qui in tristitia fuistis: ut exultetis, et satiemini ab uberibus consolationis vestrae" (Introit). Przyczyną tej radości jest zbliżające się odkupienie dokonane w Chrystusie. On, przez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie, przemienia nasz smutek spowodowany grzechem w prawdziwą radość paschalną. W każdej Mszy świętej możemy posmakować owej radości, gdy z czystym sercem łączymy się z Nim w komunii świętej.
Radosny character dzisiejszej niedzieli przejawia się nie tylko w tekstach mszalnych, ale także w zewnętrznych znakach. Pokutny - fioletowy - kolor szat liturgicznych rozjaśnia się aż do barwy różowej symbolizującej radość. Kościoły mogą być przystrajane kwiatami. Dopuszcza się także grę solo na organach, która w pozostałe dni Wielkiego Postu jest zabroniona.


Wtorek, 29 marca 2011

W ostatnim czasie zakupiliśmy na potrzeby Mszy świętej nową kadzielnicę, wykonaną z mosiądzu. Ma ona dłuższe łańcuszki niż dotychczas używany trybularz, dzięki czemu okadzanie ołtarza i celebransa będzie wygodniejsze. Ponadto ogniwa łańcuszków w nowym trybularzu są całkowicie zamknięte, więc nie będą zaczepiały się o gipiury od komży wyciągając z nich nitki (tak jak zdarzało się to obecnie). Fundusze, za które dokonaliśmy tego zakupu, pochodzą w połowie ze składek zebranych podczas ostatnich Mszy świętych oraz w połowie z darowizny przekazanej na ten cel przez jednego z wiernych.
Najbliższa niedziela będzie już IV niedzielą Wielkiego Postu. Jest to tzw. niedziela Laetare, odprawiana w szatach barwy różowej. W związku z tym zakupiliśmy materiały i wykonaliśmy brakujące paramenty (stułę, manipularz, bursę i welon kielichowy) do ornatu w kolorze różowym. Koszty materiałowe zostały w całości pokryte z ofiar zebranych podczas Mszy świętych.
Składamy serdeczne Bóg zapłać tym wszystkim, którzy swoją modlitwą, pracą i ofiarami wspierają rozwój Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim w Tarnowie. Niech Pan Bóg wynagrodzi każdy trud swoimi łaskami. W intencji wszystkich ofiarodawców zostanie odprawiona Msza święta w III niedzielę kwietnia (17.04.2011) o godzinie 10:00.


Sobota, 26 marca 2011

Zamieszczam kilka informacji odnośnie naszej prośby, dotyczącej cotygodniowej celebracji Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim, którą złożyliśmy 21 lutego w kurii diecezjalnej w Tarnowie. Do listu dołączona została lista poparcia przez wiernych, którą podpisało ponad 50 osób z różnych parafii i miejscowości. Treść naszej prośby znajduje się TUTAJ.
Od złożenia listu w kurii upłynął już ponad miesiąc. W tym czasie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi: ani listownie ani telefonicznie (mimo, iż w liście był numer telefonu i adres do korespondencji). W związku z tym we czwartek zadzwoniłem do ks. dr Adama Nity - kanclerza kurii w Tarnowie - w celu uzyskania informacji w tej sprawie. Ks. kanclerz oświadczył, że chciałby spotkać się ze mną - jako przedstawicielem grupy wiernych - oraz z ks. dr Bolesławem Margańskim i porozmawiać na ten temat. Spotkanie zostało ustalone na dzień 26 marca na godzinę 10:00.
Dzisiaj przybyłem do kurii na umówione spotkanie z ks. kanclerzem. Niestety ks. kanclerz zapomniał poinformować mnie w piątek o przełożeniu spotkania na inny dzień, z tego powodu, że ks. dr Margański miał dziś inne obowiązki i nie mógł stawić się w wyznaczonym dniu. Zatem rozmawialiśmy sami.
Z przykrością muszę przyznać, że półgodzinna dyskusja nie wniosła niczego nowego. Ks. kanclerz przedstawił stanowisko kurii, podtrzymując argument z 17 września 2010 roku o tym, że częstsze celebracje Mszy spowodują wyobcowanie wiernych ze swoich parafii(argument ten został powtórzony wielokrotnie i wydaje się, że jest on dla kurii nie do przezwyciężenia). Ks. kanclerz nie widzi także potrzeby powołania specjalnego duszpasterstwa na wzór innych grup. Zastanawiał się także nad innym rozwiązaniem: utrzymaniem dotychczasowej częstotliwości Mszy w kościele św. Józefa i wprowadzeniem Mszy w pozostałe niedziele w którymś z kościołów parafialnych. To rozwiązanie wydaje się jednak chybione z uwagi na inne słowa ks. kanclerza, w których stwierdził przeszkodę w postaci nieprzygotowania księży do tego typu celebracji, zaś obecnie celebrujący księża mają - zdaniem ks. kanclerza - także inne obowiązki i nie można od nich wymagać, żeby sprawowali takie Msze w każdą niedzielę. Bez komentarza pozostawił także ks. kanclerz moją uwagę na temat wypowiedzi ks. Biskupa z roku 2005, w której Biskup stwierdzał, że jeśli znalazłaby się grupa wiernych przywiązanych do tamtej liturgii, to nie mógłbym takich sugestii pominąć. Więcej, musiałbym na takie zapotrzebowanie odpowiedzieć i wtedy nic nie stałoby na przeszkodzie, aby zainteresowane grupy gromadziły się w świątyniach na sprawowaniu liturgii przedsoborowej (Za: KAI, 13.12.2005, wypowiedź dotyczyła samowolnego erygowania kaplicy bractwa św. Piusa X w Tuchowie). Tymczasem obecna sytuacja zdaje się przeczyć tym słowom. Ks. kanclerz ograniczył się jedynie do stwierdzenia, że przecież Msza trydencka w Tarnowie już jest. Wyraził także swoje wątpliwości co do określenia "Wierni Tradycji Łacińskiej" sugerując, że nasza wspólnota modlitewna jest na pograniczu odstępstwa od Kościoła. Jedynym przyjętym przez ks. kanclerza argumentem była moja sugestia, że podczas Mszy trydenckiej używamy innego kalendarza liturgicznego i dostosowanych do niego czytań. Brak cotygodniowej Mszy powoduje, że tracimy pewną ciągłość czytań.
Ks. kanclerz zapewnił, że będzie w tej sprawie rozmawiał jeszcze z ks. dr Bolesławem Margańskim oraz ks. dr Jerzym Jurkiewiczem, którzy celebrują u nas Msze święte. Stwierdził także, że na chwilę obecną prawdopodobnie częstotliwość Mszy pozostanie niezmieniona. Pisemna i ostateczna odpowiedź w tej sprawie ma zostać przedstawiona do świąt wielkanocnych. Możemy się tylko spodziewać, że będzie ona dla nas negatywna. W takiej sytuacji nie pozostanie nam nic innego jak tylko skierować sprawę do Stolicy Apostolskiej.

Piotr Wrona


II Niedziela Wielkiego Postu, 20 marca 2011

W galerii zamieściliśmy zdjęcia z Mszy świętej sprawowanej wczoraj w Uroczystość św. Józefa. Celebransem był ks. Krzysztof Szebla z Lublina.


Sobota, 19 marca 2011
Uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny

Św. Józef wywodził się z królewskiego rodu Dawida, był synem nieznanego bliżej Jakuba. Mimo swojego pochodzenia Józef nie miał żadnego majątku i na życie zarabiał stolarstwem. Gdy zaręczył się z Maryją, która za sprawą Ducha Świętego stała się brzemienna, chciał usunąć się, aby nie narażać jej na zniesławienie. Jednakże pod wpływem snu, w którym anioł wyjawił mu tajemnicę ciąży Maryi, Józef wziął ją do siebie, do Nazaretu. Podczas spisu ludności w cesarstwie, udali się razem do Betlejem, skąd pochodził Józef, i tam "przyszedł na Maryję czas rozwiązania".
Józef, choć nie był ojcem Jezusa, otoczył Go najczulszą opieką, podobnie zresztą jak Jego Matkę. Troszcząc się o rodzinę musiał uciekać do Egiptu, uchodząc przed gniewem króla Heroda. Po powrocie do Nazaretu uczył Jezusa różnych prac fizycznych. Po raz ostatni pojawia się Józef na kartach Pisma Świętego, gdy wraz z Maryją i Jezusem odbył przepisaną prawem żydowskim pielgrzymkę na święto Paschy do Jerozolimy. Później nie mamy żadnych wiadomości na jego temat i można jedynie domyślać się, że zmarł jeszcze przed rozpoczęciem przez Jezusa nauczania publicznego.
Wobec braku świadectw biblijnych wiele szczegółów z życia św. Józefa przynoszą apokryfy i pisma Ojców Kościoła. Podkreślają one wielką dobroć i pełne cnót życie Oblubieńca Maryi, widząc w nim ideał męża i ojca oraz współuczestnika dzieła Wcielenia i Odkupienia.
Jest patronem Kościoła powszechnego, licznych zakonów noszących jego imię bądź odwołujących się do jego duchowości, m.in. bazylianów św. Józefa, loretanek, józefinek, braci pocieszycieli, salezjanów; patron wielu krajów: Austrii, Hiszpanii, Czech, Kanady, Portugalii; patron Kalisza, cieśli, drwali, stolarzy, robotników, rzemieślników, małżonków i rodzin katolickich, ojców oraz dobrej śmierci. W ikonografii przedstawia się go jako brodatego mężczyznę w średnim lub starszym wieku, z Dziecięciem Jezus na ręku, z lilią - symbolem niewinności i świętości oraz z narzędziami ciesielskimi w ręku lub w tle: strugiem, młotkiem, dłutem, itp. Liturgiczne wspomnienie św. Józefa przypada dwa razy w roku: 19 marca - jako Oblubieńca NMP, 1 maja - jako Robotnika.

Zapraszamy na Mszę świętą ku czci św. Józefa, dzisiaj o godzinie 16:30.


Środa Popielcowa, 9 marca 2011

Popiół, jako symbol przemijalności i nędzy, używany był od najstarszych czasów tradycji biblijnej w obrzędach żałobnych i pokutnych: posypywano głowy popiołem (por. Iż 61, 3), siedziano i spano na popiele (Hi 2, 8; Jon 3, 6; Iz 58, 5). Prorocy zwracali uwagę na konieczność nawrócenia wewnętrznego przy tych zewnętrznych praktykach (por. Iz 58). Symbolikę chrześcijańskiego obrzędu posypania popiołem wyjaśniają całkowicie teksty modlitw i pieśni dzisiejszej liturgii:
Boże, Ty nie chcesz śmierci grzeszników, lecz ich pokuty, wejrzyj łaskawie na ułomność natury ludzkiej i racz w swej dobroci pobłogosławić ten popiół, którym zamierzamy posypać naszego głowy na znak pokory i dla uzyskania przebaczenia. Gdy uznajemy, że jesteśmy prochem i w proch się obrócimy, ponieważ zasługuje na to nasza przewrotność, udziel nam w miłosierdziu swoim odpuszczenia wszystkich grzechów i nagrody obiecanej pokutującym.
(Jedna z modlitw z obrzędu poświęcenia popiołu.)

Msza święta w klasycznym rycie rzymskim z posypaniem głów popiołem będzie celebrowana dzisiaj o godzinie 19:30.


III Niedziela przed Wielkim Postem, 6 marca 2011

1. Przypominamy, że w najbliższą środę o godzinie 19:30 będzie w naszym kościele celebrowana Msza święta z obrzędem posypania głów popiołem.

2. Kuria diecezjalna w Tarnowie zarządziła, że w dniu 19 marca o godzinie 18:00 odbędzie się w kościele św. Józefa wspólne spotkanie grup modlitewnych duszpasterstwa akademickiego. W związku z tym, Msza święta w klasycznym rycie rzymskim, zapowiedziana na ten dzień na godzinę 18:00, zostanie odprawiona o godzinie 16:30. Za zmianę przepraszamy i prosimy o przekazanie tej informacji innym wiernym zainteresowanym uczestnictwem we Mszy 19 marca.


Poniedziałek, 21 lutego 2011

1. Msza święta z obrzędem poświecenia popiołu i posypania głów popiołem w Środę Popielcową, to jest 9 marca, będzie celebrowana w naszym kościele o godzinie 19:30.

2. W sobotę 19 marca przypada święto św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, patrona naszego kościoła. W tym czasie przypada także druga rocznica rozpoczęcia regularnych celebracji tradycyjnej mszy w Tarnowie. Uroczystą Mszę świętą o godzinie 18:00 odprawi ks. Krzysztof Szebla.

3. Dzisiaj nasza delegacja złożyła w Kurii diecezjalnej list do Biskupa Ordynariusza z prośbą o zgodę na cotygodniową celebrację Mszy świętej. Do listu, jako wyraz poparcia tej prośby przez wiernych, dołączyliśmy listę, którą w ostatnim czasie podpisywaliśmy w kościele. List jest inicjatywą wiernych i ma formę oficjalnego pisma adresowanego do Biskupa Ordynariusza (notatka, która w ubiegłym roku trafiła do jego rąk nie miała formy dokumentu, ponieważ tak naprawdę została sporządzona jedynie jako orientacyjna informacja dla naszych księży celebransów bez zamiaru przekazywania jej Biskupowi.).
Delegacji nie udało się wprawdzie spotkać z Księdzem Biskupem, ale naszą petycję przyjął życzliwie ksiądz notariusz, zapewniając, że przekaże ją do rąk własnych Księdza Biskupa. Oczekujemy więc na odpowiedź listowną w tej sprawie.


I Niedziela przed Wielkim Postem, 20 lutego 2011

Dziękujemy tym wszystkim, którzy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy składając swój podpis na liście znajdującej się w kościele, poparli inicjatywę cotygodniowej celebracji w naszym kościele Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim. Łącznie na listę zapisało się 55 osób. Prawie 2/3 z nich należy do parafii na terenie miasta Tarnowa, z czego najwięcej wiernych pochodzi z parafii Matki Bożej Fatimskiej i św. Józefa, na terenie której znajduje się również nasz kościół. Około 1/5 wiernych pochodzi z parafii leżących poza Tarnowem, ale znajdujących się w granicach diecezji tarnowskiej. W naszej wspólnocie są także osoby spoza diecezji tarnowskiej. Przynależność terytorialną do parafii przedstawia szczegółowo wykres, który można zobaczyć klikając TUTAJ.
Wszystkich wiernych oraz ludzi dobrej woli prosimy o modlitewne wsparcie w sprawie wydania przez Biskupa Ordynariusza zgody na cotygodniowe celebracje Mszy świętej. Wszelkie informacje w tej sprawie będą na bieżąco zamieszczane na naszej stronie internetowej.


Sobota, 19 lutego 2011

Wierni, którzy pragną wyrazić swoje poparcie dla cotygodniowych celebracji Mszy świętych w klasycznym rycie rzymskim, mogą to uczynić jeszcze w najbliższą niedzielę 20 lutego składając swój podpis na liście znajdującej się pod chórem przy wejściu do kościoła.


Czwartek, 10 lutego 2011

Dziś nagle i niespodziewanie zmarł w Rzymie abp Józef Życiński, metropolita lubelski. W latach 1990 - 1997 był ordynariuszem diecezji tarnowskiej. Odszedł do Pana w wieku 62 lat. Polecajmy Bogu jego nieśmiertelną duszę w naszych modlitwach.
Requiescant in pace.


Środa, 2 lutego 2011
Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny

Obchodzimy dziś pamiątkę pierwszego przyjścia Chrystusa Króla do Jerozolimy, stolicy mesjańskiego królestwa. Dziś po raz pierwszy malusieńki jeszcze, ale prawdziwy Pośrednik między Bogiem i ludźmi, Chrystus-Kapłan, wchodzi do swej świątyni i staje wobec ołtarza. W wielkim dramacie liturgii jest to początek tej ofiary, która dokonała się ostatecznie na Golgocie. Maryja towarzyszy Synowi aż do stóp Krzyża. Od Niej uczyć się musimy uczestnictwa i jednoczenia się z ofiarą Chrystusa.


Sobota, 1 stycznia 2011

1. Od tego roku istnieje możliwość zamawiania intencji mszalnych tak jak w kościołach parafialnych. Intencje mszalne można składać w zakrystii naszego kościoła przed lub po Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim.

2. Wierni, którzy chcieliby, aby Msza św. w klasycznym rycie rzymskim odbywała się w naszym kościele w każdą niedzielę, mogą podpisywać się na liście, która pomoże nam zorientować się czy jest szersze zainteresowanie tego typu celebracją, co ewentualnie mogłoby zostać przedłożone w przyszłości Księdzu Biskupowi jako forma poparcia prośby o częstsze celebracje Mszy. Lista będzie znajdowała się przy wejściu do kościoła, na klęczniku obok mszalików. Zapisywać można się począwszy od jutra przez najbliższe 4 Msze święte (do 20 lutego włącznie).